Değerli İstanbul Aydın Üniversitesi Mensupları,

Ülkemizde, Covid-19 pandemisi ile mücadelede, 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla “kontrollü normalleşme” sürecine geçilmiştir. 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle de kampüs hayatımıza kademeli olarak geri döndük. Ancak, Dünyada ve ülkemizde pandemi henüz sonlanmamıştır. Bu nedenle kontrollü normalleşme sürecinde de korunma önlemlerini tam olarak uygulama hususunda çok titiz ve duyarlı hareket edilmesi gerekmektedir. Kampüsümüzde salgına karşı alınmış olan tüm önlemlerin uygulaması devam etmektedir. Önlemlerin amacına ulaşabilmesi ancak sizlerin de aynı titizlik ve duyarlılığı göstermesiyle mümkün olabilir. Bu nedenle, ülkemizle beraber kampüsümüzde de başlayan “kontrollü normalleşme” sürecinde herkesin riayet etmesi gereken önlemleri tekrar hatırlatmak isteriz:

Bu nedenle, ülkemizle beraber kampüsümüzde de başlayan “kontrollü normalleşme” sürecinde herkesin riayet etmesi gereken önlemleri tekrar hatırlatmak isteriz:

1-El hijyenine önem verilmelidir. Eller, sık sık ve en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalıdır. Sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği ya da %70 alkol içeren kolonya kullanılabilir.

2-Eller; göz, burun ve ağızdan uzak tutulmalıdır.

3-Kampüs içindeki açık/kapalı her ortamda mutlaka maske kullanılmalıdır.

4-Kafe ve restoranlarda yemek yerken maskeler masaya konulmamalıdır. Maskelerin ortak kullanılan noktalarla temas etmemesine özen gösterilmelidir.

5-Kirlenmiş maskeler, kapalı maske atık kutusuna atılmalıdır.

6-Sosyal mesafe korunmalıdır. Hastalık belirtisi göstermeyen kişiler de bulaştırıcı olabileceğinden, sosyal mesafenin en az 1,5 metre olmasına önem verilmelidir.

7-Öksürük ve hapşırık esnasında ağız ve burun tek kullanımlık mendil ile kapatılmalı ve kullanılan mendil çöpe atılmalıdır. Bu mümkün değilse ağzın kapatılması için dirsek içi kullanılabilir.

8-Bulunulan ortam, pencere varsa, sık sık havalandırılmalıdır.

9-Kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. Mümkün olduğunca toplu taşıma kullanılmamalıdır.

10-Hastalıklara karşı korunmada bağışıklık sisteminin güçlendirmesi, dengeli ve sağlıklı beslenme ve istirahat önemlidir.

Önlemleri uygulamada gösterdiğiniz duyarlılık ve işbirliğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

İAÜ Sağlık Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir